Wykańczamy dom – trwałe płytki na taras

18_klmno_6849Jeśli już podjęliśmy decyzję o budowie domu z tarasem, należy pamiętać o detalach. Na co zwrócić uwagę, wybierając kolor, materiał i wielkość płytek zewnętrznych? U kogo szukać rady, aby wiosną nie zamartwiać się brzydkimi uszkodzeniami?

Nie da się ukryć, że przy planach tarasu dobór płytek jest bardzo ważny. Z jednej strony ważne, żeby materiały użyte do jej wykładania współistniały z planami architekta, z drugiej zaś – aby całość współgrała z tym, co dookoła. Należy zwrócić uwagę, że do wykorzystania mamy mnóstwo materiałów – chociażby płyty tarasowe kamienne, drewniane, klinkierowe, sztuczne i ceramiczne, płyty betonowe udające kamień lub kostkę brukową.

Najważniejszą kwestią zanim zrobimy zakupy jest świadomość, że nie chodzi tylko o estetykę. Płytki tarasowe muszą odznaczać się także ponadprzeciętną odpornością na mrozy i chłody, ponadto muszą być trwałe i niewymagające w pielęgnacji. Można jest też poznać o ich antypoślizgową powłokę. By zapobiec pękaniu tych płyt trzeba wybierać na takie gatunki, odróżniające się niską porowatością. Z tego powodu płytki nie chłoną wilgoci tak, że w czasie przymrozków, pękałyby.

1787_klmno_5789Przeglądając wyposażenie sklepów, szybko wywnioskujemy, że dobór nie jest problematyczny. Okazuje się, że na rynku funkcjonuje tylko kilka najważniejszych rodzajów płytek i to na nich najlepiej się skupić. Płyty tarasowe z betonu odróżniają się wyjątkową wytrzymałością – są też mniej ścieralne – i każdy może je kupić w różnych kolorach. Ich wadą jest to, że się brudzą, ale temu można przeciwdziałać, stosując skuteczne preparaty impregnujące. Płytki klinkierowe są trwałe, mocne i wyjątkowo odporne na czynniki atmosferyczne – włączając w to promienie słoneczne. Interesujące, że można je wybrać w matowym wydaniu.

Gres polerowany natomiast daje przekonanie, że nie nasiąknie wodą jak pozostałe płytki. Przez to właśnie jest on odporny na mróz, oraz ścieranie. Jak wynika z nazwy, możemy nabyć go w gładkiej postaci. Oprócz tego jest także struktura chropowata.