Wybór własnego mieszkania – najważniejsze etapy

chata5426776Prywatne mieszkanie to marzenie większości z nas. Natomiast nie wszyscy możemy je wypełnić. Zazwyczaj na przeszkodzie stoją finanse, a raczej ich niedobór. Mało ludzi stać na zakup nieruchomości z wykorzystaniem gotówki, zaś o zdolność kredytową także nie jest łatwo. Jeśli już mamy taką możliwość i mamy możliwość sfinalizować kupno lokum zostaje nadal jedna podstawowa kwestia – wybór odpowiedniego dewelopera.

Stolica Dolnego Śląska to miasto mnóstwa opcji. Nie dziwi w takim razie fakt, że także sektor nieruchomości jest niezwykle obszerny. Dla konsumenta to doskonała sytuacja, bo ma potężne możliwości działania a także okazję do zestawienia propozycji i wyselekcjonowania najlepszej. Zanim jednak podejmie kategoryczną decyzję warto dowiedzieć się o przedsiębiorstwie jak najwięcej, aby później ustrzec się gorzkich konsekwencji. Optymalnie zacząć od przeszukania Internetu. Wrzucając do Google odpowiednie hasło trafimy nie tylko na oficjalne strony www firm deweloperskich, lecz też na fora branżowe. Internauci mogą nam sprezentować cenne rady i opowiedzieć o własnych wrażeniach z konkretną firmą. Z pewnością nie należy się inspirować jedynie poglądami znalezionymi na forach, jako że zwykle są one różnorodne. Niemniej stanowią idealny początek późniejszej weryfikacji.

chata5422492Wkładając własne pieniądze w zakup mieszkania powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o kondycji rachunkowej firmy deweloperskiej. Dobrym narzędziem jest Krajowy Rejestr Sądowy , a także KRD. Dzięki tego rodzaju wiadomościom dowiemy się, czy spółka nie jest poddana postępowaniu upadłościowemu, zaś jej akcje czy też udziały nie są poddane egzekucji komorniczej. Możemy się dodatkowo dowiedzieć, czy rachunki powiernicze są prowadzone przez dewelopera oddzielnie dla każdej inwestycji. Ma to na celu upewnienie się, czy wpłacone przez nas środki pieniężne są przeznaczone na budowę naszego mieszkania.

Przed planowanym kupnem nieruchomości powinniśmy zażądać od przedsiębiorstwa draftu umowy wstępnej. Posiadając go oraz starannie się z nim zapoznając posiadamy pełne przekonanie, iż umowa będzie dla nas pomyślna i nie zawiera zapisów niedozwolonych. W razie wszelkich podejrzeń pożądane byłoby sprawdzić je na stronie UOKiK.