System klasy RFID

_003549Każdy etap naszego istnienia z roku na rok przechodzi ogromną metamorfozę, a wszystko z pomocą nowych technologii i możliwości. Nie okłamujmy się, ale dzięki takim zastosowaniom jak technologia RFID, zdołamy uchronić swój sklep przed złodziejami lub nawet polepszyć stan gospodarczy i ekologiczny. Pomyślmy zatem, w jaki sposób możemy to osiągnąć i czy technologia RFID to przyszłość, czy może już właściwie standard?

W pierwszej kolejności odpowiedzmy na pytanie czym w praktyce jest technologia RFID. Otóż jest to profesjonalna oraz innowacyjna technologia, która wykorzystuje standardowo fale radiowe, przesyłając z ich pomocą informacje, a również czasami zapisując je. Idealnym przykładem może być sklep z odzieżą, w którym na pewno każdy z nas zetknął się z naklejką z metalicznym motywem przypominającym labirynt. Właśnie to jest system RFID, która pomaga ustalić w jakiej strefie się znajdujemy, z dokładnością nawet do kilku metrów, więc jak tylko przejdziemy przez bramki z kradzionymi ubraniami ze sklepu, nie tylko zapiszczy alarm, ale ponadto nie będziemy mogli się ukryć lub schować swoich zdobyczy, gdzie sama próba ucieczki z supermarketu jest już raczej fizycznie niemożliwa. Sama technologia RFID proponuje nam znacznie więcej, otóż nieraz zaopatrzone są w nią opakowania zwrotne, dzięki czemu ich utylizacja jest wiele prostsza, a dodatkowo sam system udostępnia nam pewnego rodzaju pomoc przy czynnościach logistycznych. Każda firma wykorzystująca chociażby taką technikę do recyklingu swoich KEGów browarniczych, a także palet, może zaoszczędzić ogromną ilość pieniędzy, a przy tym generować o wiele większe zyski, gdzie właśnie to jest planem w racjonalnie prowadzeniu działalności gospodarczej.

_0014193Technologia RFID przysporzyła jednak wielu kontrowersji i w pewnym sensie nie możemy się temu dziwić, ponieważ niewłaściwe wykorzystanie jej przeznaczenia, może naruszać w dużej mierze prawa człowieka. Prawdą jest, że technologia RFID swoim pochodzeniem sięga lat 40-tych XX wieku, gdy wynaleziono na przykład wykrywacz do metalu, ponieważ wtedy automatycznie ludzie zaczęli dostrzegać siłę fal radiowych, a pełna identyfikacja radiowa możliwa była już około 30 lat później. System RFID nie zupełnie jest tak nowym pomysłem jak moglibyśmy przypuszczać, a jedynie jest w tym momencie polepszany żeby mógł pomagać nam jeszcze bardziej, a same fale radiowe zdecydowanie zszokują nas jeszcze niejednym przydatnym wynalazkiem, który całkowicie zmieni bieg dalszych wydarzeń, jak dla przykładu radio i wykrywacz metali. Jak widać, system RFID i cała najnowsza technologia, może nam przynieść niezmierzoną ilość korzyści, a nieraz nawet ratować nasze życie, pozwalać na eksplorację nowych miejsc, spotykanie zupełnie nowych odmian zwierząt.